Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Profesjonalne Systemy Opieki Telemedycznej
Szkolenia
Stacja monitorowania i uzdatniania powietrza - Acuni Nikuma
Kompleksowa Obsługa Inwestycji
Zarządzanie i Administrowanie Nieruchomościami

Badania Przesiewowe

Opublikowano: niedziela, 09 październik 2016

Badania przesiewowe (skriningowe, z ang. screening) zaliczają się do grupy badań strategicznych; są to działania diagnostyczne prowadzane na ludziach zdrowych, ale będących w grupie tzw. podwyższonego ryzyka zachorowania na daną chorobę. Badania takie wykonuje się w całej populacji lub tylko w ww. grupach wysokiego ryzyka (dotyczy to np. profilaktyki cukrzycy lub nowotworów piersi). Zamierzeniem badań przesiewowych jest wykrycie chorób we wczesnej fazie i dzięki temu umożliwienie wczesnej interwencji, która zredukowałaby skutki choroby i polepszyła jakość życia chorego. Celem badania przesiewowego jest postawienie wstępnej diagnozy, która jest podstawą do innych, bardziej dokładnych badań, właściwych dla danej choroby i zleconych przez lekarza.

BadanieSensorem Hipokratesa” jest badaniem przesiewowym, służącym wczesnemu wykrywaniu wad postawy, takich jak:

SKRZYWIENIE KRĘGOSŁUPA:

  • Skolioza czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Skolioza powstaje w okresie szybkiego wzrostu dziecka, zwykle między 6. a 24. miesiącem życia, następnie między 5. a 8. oraz 11. a 14. rokiem życia. Objawy: patrząc na plecy dziecka z tyłu, widzimy, że kręgosłup nie tworzy linii prostej, ale wykrzywia się w łuki. Najczęściej wygięcia powstają na wysokości lędźwi, na odcinku piersiowym albo szyjnym. Najbardziej widocznym sygnałem skoliozy jest niesymetryczne ułożenie łopatek. Przyczynami skoliozy mogą być: wady wrodzone kręgosłupa, zła budowa miednicy, nierówna długość nóg, brak ruchu, noszenie ciężkich toreb, 
  • Lordoza – kręgosłup jest wygięty do przodu na odcinku lędźwiowym. Objawy: patrząc na profil dziecka, zauważamy, że ma ono wklęsłe plecy i wystający brzuch. Przyczyny: lordoza jest zwykle wynikiem krzywicy, gruźlicy, porażenia mięśni grzbietu, zwichnięcia biodra, ale również braku ruchu i niebezpiecznych przeciążeń kręgosłupa.
  • Kifoza czyli nadmierne wygięcie kręgosłupa do tyłu w odcinku piersiowym. Objawy: obserwując plecy lub profil dziecka, widzimy tzw. okrągłe plecy, a nawet garb. Przyczyny: kifoza najczęściej powstaje w wyniku krzywicy lub jako następstwo zgniecenia kręgu, np. na skutek dźwignięcia zbyt dużego ciężaru przez dziecko.

KOŚLAWOŚĆ I SZPOTAWOŚĆ KOLAN:

Koślawość i szpotawość stawów kolanowych są wadami kończyn dolnych, w których zostaje zaburzona ich oś. W warunkach fizjologicznych oś kończyn dolnych przechodzi w dół w linii prostej; w przypadku kolan koślawych oś podudzia odchyla się względem osi uda na zewnątrz (kolana ustawiają się w literę X), a w przypadku kolan szpotawych jest odwrotnie – oś podudzia odchyla się do wewnątrz i ustawiają się one pod kątem otwartym do środka (w literę O).
Obie wady stawów kolanowych są najczęściej rozpoznawane już w wieku dziecięcym, gdy dochodzi do szybkiego rozwoju organizmu i powstających przeciążeń układu kostnego. Należy wiedzieć, że do trzeciego roku życia kolana dzieci są naturalnie wygięte łukowato, w kształt litery „O”, później przechodzą w delikatną koślawość; łydki ulegają rozstąpieniu, a kolana złączeniu. Zwykle ta lekka koślawość zanika sama około dziesiątego roku życia. Obie wady nasilają się w okresach intensywnego wzrostu i najczęściej rozwijają się obustronnie, ale jeśli utrzymują się dłużej i nabiorą trwałego charakteru warto zwrócić na to uwagę i zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

zaburzenia-osi-konczyn

PAMIĘTAJ: Wczesne wykrycie wad postawy, odpowiedni dobór metod leczenia i szybkie podjęcie rehabilitacji gwarantuje niemal 100 % pewność na wyleczenie.
NIE CZEKAJ, AŻ BĘDZIE ZA PÓŹNO!

Odsłony: 2655

Social Media

art 2

 Możesz przyłączyć się się do naszych serwisów społecznościowych. Zobacz najnowsze informacje i wiadomości o naszej firmie. Serdecznie zapraszamy.

fb linkedin rss tweet vimeo

Newsletter

 
Aby się zarejestrować, należy wypełnić poniższe pola:

Dziękujemy za rejestracje. Teraz zawsze dowiesz się najwięcej i najszybciej o najważniejszych wydarzeniach na stronie.