Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Profesjonalne Systemy Opieki Telemedycznej
Szkolenia
Stacja monitorowania i uzdatniania powietrza - Acuni Nikuma
Kompleksowa Obsługa Inwestycji
Zarządzanie i Administrowanie Nieruchomościami

Dla rodziców

dla rodzicow 01

dla rodzicow 02

dla rodzicow 03

dla rodzicow 04

Drodzy Rodzice i Opiekunowie

Jeżeli Wasze dziecko godzinami siedzi przy biurku, przed ekranem telewizora lub komputera, jeśli spędza mało czasu na dworze i unika sportów jak również ćwiczeń na lekcji wychowania fizycznego, to najprawdopodobniej „pracuje” już od najmłodszych lat na wadę postawy. Obecnie wady postawy stanowią coraz poważniejszy problem dzieci w wieku szkolnym.

Wbrew pozorom wada postawy to nie tylko nienaturalne skrzywienia kręgosłupa. Jeżeli dziecko ma chore biodra, kolana lub stopy, wówczas chodzenie, stanie, bieganie, a nawet siedzenie sprawia mu dyskomfort, a nawet ból. Aby ten ból zmniejszyć - ustawia ono swoje ciało nienaturalnie (czyli niesymetrycznie, krzywo). Jeśli robi to stale, wówczas cały szkielet się deformuje. Pojawia się np. garb,  tzw. “kurza" klatka piersiowa, brzuch zostaje wypchnięty do przodu. Takie wady postawy to nie tylko problem „estetyczny”. Dziecko z dużą wadą postawy ma też kłopoty m.in z oddychaniem, szybciej się męczy, często miewa bóle głowy, utyka, a podczas zabaw nie nadąża za zdrowymi rówieśnikami.

Przyczyny wad postawy

Po przyjściu na świat niemowlę najpierw wypycha plecy do tyłu (to dlatego, że w brzuchu matki miało tzw. pozycję embrionalną, czyli jego kręgosłup swym kształtem przypominał literę “c”), a gdy uczy się chodzić - wypina brzuch do przodu. Te zmiany sylwetki związane są z tzw. „łapaniem równowagi”. Około 6. roku życia kręgosłup zaczyna przyjmować prawidłowy kształt - z profilu przypomina dwie rozciągnięte, stojące na sobie litery “S”, ale tak naprawdę ostatecznie ukształtuje się około 18. roku życia. Gdy dziecko idzie do szkoły, dla kręgosłupa zaczyna się trudny czas. To okres szybkiego wzrostu dziecka, a mięśnie nie nadążają za rozwojem kośćca i nie stanowią wystarczającej podpory dla kręgosłupa. Dodatkowo właśnie wtedy zmienia się tryb życia młodego człowieka: mniej czasu poświęca zabawom na podwórku, bieganiu, a więcej godzin spędza w ławce lub przy komputerze, często przyjmując niewłaściwą pozycję. Dziecko siedzące przy biurku na podkulonych nogach (lub na zgiętej nodze) i podpierające przechyloną głowę na dłoni to bardzo częsty widok.
Drugi krytyczny moment to okres dojrzewania. Zmiana proporcji ciała i dotychczasowego środka ciężkości powoduje, że nastolatki zaczynają wypinać brzuch. Dziewczęta garbią się, by ukryć rosnący biust, a chłopcy - by zatuszować nagły skok wzrostowy. Gdy przyzwyczają się do złej postawy, trudno będzie ich od niej odzwyczaić, poza tym utrwalą się wrodzone lub nabyte skrzywienia kręgosłupa i wady postawy.

Zapobieganie wadom postawy

Tylko wczesne  wykrycie nieprawidłowości daje możliwość wdrożenia terapii i właściwie dobranego zestawu ćwiczeń na wczesnym etapie. Literatura przedmiotu  wskazuje, że do dzieci do lat 7 mają naturalne skrzywienia kręgosłupa i z nich wyrastają. Wczesny dobór odpowiednich metod rehabilitacji gwarantuje zupełne wyleczenie wady postawy lub jej znaczne zminimalizowanie. Wady wykryte przed 11. rokiem życia dziecka można wyleczyć w ciągu 2-3 lat rehabilitacji, natomiast wady wykryte w wieku 14-16 lat wydłużają ten okres nawet do10 lat.

Wady postawy można korygować jedynie do zakończenia okresu wzrastania, ponieważ układ kostny jest do tego momentu dość elastyczny i łatwy w większości przypadków do wyprowadzenia poprzez ćwiczenia i odpowiedni styl życia. Po zakończeniu wzrastania jakakolwiek korekcja jest utrudniona, co może się wiązać z koniecznością leczenia operacyjnego.

Nasza oferta

Z myślą o Waszych dzieciach, uczniach szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, pragniemy Państwu zaprezentować przygotowany przez HSB Polska Sp. z o.o. autorski program monitorowania wad postawy. Nasza akcja prowadzona będzie przy użyciu „Sensora Hipokratesa” - najnowocześniejszego sprzętu medycznego, który skanuje ciało człowieka w celu wykrycia wad postawy (m.in. takich jak: skolioza, asymetria tułowia, szpotawość i koślawość kończyn). Pomiar dokonywany jest w sposób szybki, bezdotykowy, bezbolesny i nieinwazyjny. Wynik badania jest dostępny od razu po zakończeniu badania i jest podstawą do dalszej konsultacji medycznej.

pdf Pobierz ulotkę

Odsłony: 2552

Social Media

art 2

 Możesz przyłączyć się się do naszych serwisów społecznościowych. Zobacz najnowsze informacje i wiadomości o naszej firmie. Serdecznie zapraszamy.

fb linkedin rss tweet vimeo

Newsletter

 
Aby się zarejestrować, należy wypełnić poniższe pola:

Dziękujemy za rejestracje. Teraz zawsze dowiesz się najwięcej i najszybciej o najważniejszych wydarzeniach na stronie.